Sisältöön »
 

Ajankohtaista

Urjalassa mahdollisuus tuoda esiin omaa hyvää ilmastotyötään

09.10.2025

Urjalassa mahdollisuus tuoda esiin omaa hyvää ilmastotyötään

Viisi urjalalaista yritystä ja yhdistystä on liittynyt Pirkanmaan ilmastoverkostoon. Ilmastoverkosto on maksuton yhteistyöverkosto, joka tukee jäsentensä ilmastotyötä ja auttaa saavuttamaan asetettuja tavoitteita. Mukana on yhteensä yhdeksän pirkanmaalaista kuntaa ja Urjala on ollut mukana toiminnan alusta asti. Mukana Urjalasta on Nuutajärven lasitaitajat Ry, Nuutajärven Pruuki Oy, Pölkinvuoren elämyspuutarha, Kajabacan viinitila sekä Leader Pirkan Helmi Ry.

Ilmastoverkostoon voi liittyä hyvin matalalla kynnyksellä – jo yksi ilmasto- tai vastuullisuustavoite ja siihen tähtäävät toimenpiteet riittävät. Verkosto tarjoaa myös hyvän alustan verkostoitua yli toimialarajojen, Urjalan kunnan elinvoimapäällikkö Satu Sarin kertoo.

Vertaistukea, tietoa ja näkyvyyttä

Ilmastoverkoston jäsenet eli ilmastokumppanit odottavat verkostolta erityisesti tietoa, verkostoitumista, käytännön esimerkkejä ja näkyvyyttä omalle kestävyystyöllensä. Ilmastoverkosto järjestää jäsenilleen webinaareja, työpajoja, ilmastoklinikoita ja yritysvierailuja. Lokakuussa Urjalassa järjestetään maksuton hiilijalanjäljen laskentatyöpaja. Parissa tunnissa organisaatio saa päästönsä selville ja saa hyvän ponnahduslaudan vastuullisuustyöhön.

Ilmastoverkosto tarjoaa näkyvyyttä jäsenyritysten ilmasto- ja luonnon monimuotoisuustyölle. Jäsenyritykset saavat käyttöönsä ilmastoverkoston tunnuksen. Jokaisesta uudesta ilmastokumppanista tehdään halutessaan uutinen ilmastoverkoston sivuille ja jäsenten ilmastotoimenpiteitä nostetaan verkoston somekanaviin. Urjalalaisista Pölkinvuoren elämyspuutarhasta sekä Kajabacan viinitilasta on myös tehty esittelyvideo Ilmastoverkoston kotisivuille.

Yksi tavoite riittää

Ilmastoverkostoon pääsee mukaan asettamalla omalle toiminnalleen yhden tavoitteen, jolla vähennetään organisaation päästöjä, muutoin edistetään ilmastotyötä tai vahvistetaan luonnon monimuotoisuutta. Tavoitteet voivat liittyä vaikkapa uusiutuvan energian käyttöön, energiansäästöön, jätteiden lajitteluun tai liiketoiminnan kehittämiseen ja osaamisen lisäämiseen. Verkosto tarjoaa tietoa, vertaistukea ja apua tavoitteeseen pääsemisessä sekä kannustaa rohkeaan ilmastoviestintään.

Ilmastoverkoston tehtävänä on tuoda esiin sitä työtä, jota ilmaston ja luonnon eteen jo tehdään sekä auttaa toimijoita kehittämään omaa toimintaansa yhä kestävämmäksi. Hyvä tavoite lähtee omista lähtökohdista, on järkevä ja kustannustehokas. Kaikissa toimissa kannattaa pitää mielessä kannattavuus ja kilpailukyky. Ilmastonäkökulmaa ei kannata kavahtaa, suomalaisissa yrityksissä ja yhdistyksissä on valtavasti osaamista ja potentiaalia, jota kannattaa tuoda esiin, toteaa ilmastoverkoston projektikoordinaattori Katja Tanski.

Ilmastoverkostoa ylläpitää yhdeksän Pirkanmaan kunnan yhteinen Pirkanmaan ilmastoverkosto –hanke, jota Pirkanmaan ELY-keskus rahoittaa Euroopan maaseuturahastosta.

  • Lisätiedot:
  • Satu Sarin, Urjalan kunnan elinvoimapäällikkö, satu.sarin@urjala.fi / 040 335 6096
  • Katja Tanski, ilmastoverkoston projektikoordinaattori, katja.tanski@valkeakoski.fi / 040 335 6087

Työpaja ja ilmoittautuminen: https://ilmastoverkosto.fi/hiilijalanjaljen-laskentaa-pentinkulmalla/

 
 
 
 
 
x
 
loading...