25.06.2026
Tule mukaan Urjalan kunnan ensimmäiseen polkulenkkeilytapahtumaan!
Kolme eri pituista reittiä kulkee Soutumiesten lenkillä ja pisin lenkki menee myös Pietarin polkua pitkin. Kauniit ja hyvin merkatut polkureitistöt löytyvät Aseman ja Kirkonkylän väliltä. Reittien varrelta löytyy luontotaidetta, jota päivitetään vielä ennen tapahtuman ajankohtaa.
Alle 18-vuotiaille sekä perhelenkin taivaltajille osallistuminen on ilmaista. Muille osallistuminen maksaa ennakkoilmoittautumalla 5 euroa/hlö ja paikan päällä ilmoittautumalla 10 euroa/hlö. Tapahtumatuotot käytetään lauantaipöhinöiden aamupalatarjoiluihin. Ennakkoilmoittautuminen aukeaa elokuun aikana, jolloin tiedotetaan tarkemmin myös aikataulu, lähtöpaikka, reittien pituudet, sarjat ja muut lisätiedot.
Kyseessä on ensimmäinen Urjalan kunnan järjestämä polkulenkkeilytapahtuma, jonne toivotaan runsaasti rennon mielen lenkkeilijöitä. Matkat voi taivaltaa kävellen, hölkötellen tai juosten, kukin omalla vauhdillaan. Pääjärjestäjinä toimivat liikunta- ja hyvinvointikoordinaattori Heidi Jalli sekä liikuntapaikkojen hoitaja Mika ”Mikko” Numminen, joka on tehnyt upeaa työtä polkureitistön rakentajana ja huoltajana. Järjestelijäjoukkoon kaipaamme kovasti vapaaehtoisia erilaisiin tapahtumatehtäviin, kuten pysäköinnin ohjaajiksi, lähettäjäksi, ajanottajaksi, reittioppaaksi (tienylityksiin ja reittien risteyskohtiin) sekä juomapisteiden pitäjiksi.
Mikäli olet kiinnostunut tulemaan tapahtumaan avuksi tai mikäli haluat muutoin olla tukemassa tapahtumaa tai sinulla on jokin yhteistyöidea, ole yhteydessä Heidiin (heidi.jalli@urjala.fi / 040 335 4372, kesälomalla 27.6.-28.7.). Esimerkiksi pienet osallistujat saavat valita osallistumispalkinnon liikuntapalveluiden palkintoarkusta, jonne yritykset voivat lahjoittaa kyniä, tarroja, heijastimia tai muuta vastaavaa (näitä jaetaan pienille osallistujille jatkossa myös kunnanmestaruuskisoissa). Lisäksi haluaisimme palkita kaikki alle 18-vuotiaat osallistujat ja näin kannustaa erityisesti nuoria liikkumaan. Voit olla Heidiin yhteydessä myös, jos sinulla on ideaa osallistumispalkinnoiksi.
Tehdään tapahtumapäivästä yhdessä onnistunut ja liikkumisen ilon täyteinen!
Olethan mukana joko osallistujana tai järjestäjänä?
