Sisältöön »
 
 

Kunnanhallitus on kokouksessaan 9.6.2025 § 116 päättänyt Peltorinteen asemakaavamuutoksen vireilletulon, osallistumis- ja arviointisuunnitelman nähtäville asettamisen ja osallistumis- ja arviointisuunnitelman tiedoksi lähettämisen Pirkanmaan ELY-keskukselle, Pirkanmaan liitolle ja Pirkanmaan maakuntamuseolle.

Peltorinteen asemakaavan alueelle kortteleihin 206-207 on suunnitteilla puutarhakylä, jossa sen asukkaat voivat asua ympäri vuoden. Tavoitteena on muodostaa alueelle voimassa olevaa asemakaavaa pienempiä tontteja, joille olisi mahdollista toteuttaa asuinrakennus ja viljelyalaa. Lisäksi tavoitteena on muuttaa kortteleiden ohjeellista tonttijakoa, rakennusaloja, rakennusoikeutta koskevaa kaavamääräystä sekä ohjata rakennusten ja pihapiirien toteuttamista tavoitellun puutarhakylän tarpeet huomioiden.

Kaavamuutosalue sijaitsee Peltorinteen alueella Peltorinteenkaari-nimisen katualueen varrella. Kaava-alueen maanomistajina ovat Urjalan kunta ja yksityiset maanomistajat.

Alueella on voimassa Peltorinteen asemakaavan muutos, joka on tullut voimaan vuonna 2007. Voimassa olevassa asemakaavassa kortteli 206 on osoitettu asuinpientalojen korttelialueeksi (AP) ja kortteli 207 erillispientalojen korttelialueeksi (AO). Korttelialueiden pohjoispuolinen osa kaavamuutosalueesta on osoitettu lähivirkistysalueeksi (VL). Lähivirkistysalueen länsiosaan on osoitettu yhdyskuntateknistä huoltoa palvelevien rakennusten ja laitosten alue (ET). Lähivirkistysalueen eteläosaan on osoitettu johtoa varten varattu alueen osa.

Voimassa olevassa asemakaavassa on ohjeellinen tonttijako. Rakennusoikeutta on osoitettu korttelissa 206 tonttikohtaisesti 300 kerrosalaneliömetriä sekä korttelissa 207 tonttikohtaisesti 220 kerrosalaneliömetriä ja lisäksi talousrakennusta varten 60 kerrosalaneliömetriä. Suurimmaksi sallituksi kerrosluvuksi on korttelissa 206 on osoitettu yksi kerros ja korttelissa 207 Iu2/3. Molemmissa kortteleissa on määrätty rakennusten harjansuunnasta. Korttelissa 207 on määrätty kattokaltevuudeksi 24-34° ja kattomuodoksi satulakatto. Molemman korttelin tonttien Peltorinteenkaaren puolelle on osoitettu istutettava alueen osa.

Korttelin 207 ja lähivirkistysalueen väliin on osoitettu jalankululle ja pyöräilylle varattu katu (pp). Korttelin 206 itärajalle on osoitettu istutettava puurivi ja katualueen rajan osa, jonka kohdalta ei saa järjestää ajoneuvoliittymää.

Autopaikkoja on määrätty varattavaksi vähintään 2 ap/asunto.

Lisätiedot: kunnanjohtaja Annu Kuusisto, p. 040 335 4200

 

OAS

 
 
 
 
x