Urjalan ilmaiset harrastusmahdollisuudet

11.10.2018 klo 10.00

URJALASSA JÄRJESTETTÄVIÄ TÄYSIN ILMAISIA HARRASTUSMAHDOLLISUUKSIA (EI JÄSENMAKSUJA YM.)

 

Liikuntahallilla (=yhtenäiskoulu) kuntalaisille avoimet ja ilmaiset vuorot joka viikko lajeissa lentopallo (torstaisin klo 19–21), sulkapallo (lauantaisin klo 16–18) ja salibandy (lauantaisin klo 18–20). Lähde rohkeasti mukaan peleihin, mutta lue ensin yleisten vuorojen säännöt osoitteesta www.urjala.fi/vapaa-aika-ja-kulttuuri/liikunta/liikuntapaikat/kuntosalit

Urheilukenttä ja tenniskentät ovat vapaassa käytössä silloin, kun varattuja vuoroja ei ole. Kentänhoitajalta voi käydä lainaamassa yleisurheiluvälineiden lisäksi esim. tennis- ja sulkapallovälineitä, koripalloja, amerikkalaisen jalkapallon ja joitakin kuntoiluvälineitä. 

Kirjastolta voi lainata kävelysauvoja sekä frisbeegolf-kiekkoja, 2 kg ja 3 kg käsipainot sekä tasapainolaudan. Liikuntavälineiden laina-aika on 7 vrk.

Kuntosalilla on avoimet ovet muutamia kertoja vuodessa. Ajoista tiedotetaan Urjalan Sanomissa, kunnan kotisivuilla ja Facebookissa Nuoriso ja liikuntatoimen sivuilla. Paikalla liikuntaohjaaja Heidi Jalli opastamassa laitteiden käytössä ja jakamassa aloittelijoille sopivaa kuntosaliohjelmaa.

Lomaviikoilla liikuntatoimi järjestää jäähallilla kaikille avoimia ja ilmaisia yleisöluisteluaikoja. Syyslomaviikon yleisoluisteluajat löydät urjala.fi tapahtumat-osiosta.

Lammiharjulta (Urjalan asemalla) löytyy mm. 18 väylän frisbeegolf-rata, 2 rantalentiskenttää, kuntoilu- ja leikkivälineitä, loistavat maastot retkeilyyn sekä talvella valaistut hiihtoladut ja pulkkamäet (kun luonnon lumi ei riitä, lumitykki tupruttaa)

Lisäksi Urjalasta löytyy hyvät lenkkeilymaastot ja laavuja, jonne on mukava tehdä retkiä. Lisätietoa liikuntapaikoista löydät täältä: www.urjala.fi/vapaa-aika-ja-kulttuuri/liikunta/liikuntapaikat

Urjalassa järjestetään paljon erilaisia tapahtumia, jotka ovat maksuttomia. Näistä ilmoitellaan mm. Urjalan Sanomissa, kunnan kotisivuilla urjala.fi tapahtumat-osiossa ja Facebookissa. Lähde rohkeasti mukaan!

____________________

Urjalalainen työtön työnhakija tai kansaneläkkeellä oleva saa osallistua yhdelle Valkeakoski-opiston kurssille ilmaiseksi. Lisätietoa kursseista löydät täältä: https://opistopalvelut.fi/valkeakoski/courses.php?l=fi#pos-5 (googleen valkeakoski-opisto selaa kursseja) Ohjattuja liikuntaryhmiäkin löytyy moneen makuun.

____________________

Taekwondo-harjoitukset liikuntahallilla tiistaisin klo 18–19.30 ja lauantaisin 11–12.30. Laji sopii kaikenikäisille koululaisille (erityisesti yläkouluikäisiä toivottaisiin mukaan ryhmään!) sekä vanhemmille, jotka haluavat aloittaa uuden harrastuksen. Aiempaa kokemusta ja varusteita ei tarvitse olla. Lisätietoja urjala.tkd@gmail.com tai 044 522 2522.

Urjalan Sisukiekon ilmainen Luistelukoulu lauantaisin klo 11–12. Lisätietoja Matti Tarmo p. 040 707 3909.

Liikunnan ihmemaa liikuntahallilla sunnuntaisin klo 11-12.30 (alkaa syyslomaviikon jälkeen). Salissa on mahdollisuus touhuta eri välineiden avulla yhdessä perheen kanssa omaan tahtiin (ei ohjattua toimintaa, lapset ovat vanhempien vastuulla.) Myös kiipeilyseinä pyritään saamaan auki samaan aikaan. Kiipeilyseinän käyttömahdollisuus riippuu siitä, pääsevätkö koulutuksen käyneet henkilöt paikalle varmistelemaan.

Rotaryklubin järjestämää matalan kynnyksen sählyn pelaamista sunnuntaisin klo 18–19 Liikuntahallilla. Pelataan ilman varsinaisia maalivahteja pienillä maaleilla. Toiminta on suunnattu noin 10–18-vuotiaille, mutta mukana pelailemassa myös aikuisia. Ilmainen alle 18-vuotiaille!

Toijalan Pallo -49:llä on futsal-harjoitusvuoro lauantaisin klo 11-12.30 Urjalan Yhtenäiskoululla. Urjalalaiset vuosina 2005-2007 syntyneet ovat tervetulleita harjoituksiin ja tutustumaan lajiin. Osallistuminen on maksutonta. Harjoituksissa tulee jokaisella olla sisäpelikengät, säärisuojat, juomapullo sekä liikuntaan sopiva vaatetus. Aiemmasta jalkapallon harrastamisesta on etua. Toisella harjoituskerralla jokaisen on näytettävä valmentajalle todistus voimassaolevasta vakuutuksesta. Kerran voi käydä kokeilemassa seuramme vakuutuksella. Harjoitukset järjestää seuran 2006 syntyneiden joukkue,joka pelaa Tampereen piirin Liigaa ja Ykköstä. Tilan rajallisuuden vuoksi harjoituksiin on ennakkoilmoittautuminen joukkueen valmentajalleJuri Virtasella WhatsApp:lla 040 0537879.
Lisätietoja voi kysellä myös sähköpostillajuri.virtanen@pp.inet.fi. Lisätietoja seuramme toiminnasta löytyy www.tp-49.fi

Urjalan VPK etsii uusia tekijöitä riveihinsä. Harrastus on ilmainen ja sopii kaikille ikään tai sukupuoleen katsomatta. Nuoriso-osaston harjoitukset maanantaisin klo 18–19, hälytysosaston keskiviikkoisin klo 18.30–20.00. Nuoriso-osastoon ovat tervetulleita 7-17-vuotiaat, hälytysosastoon voi liittyä kaikki 17 vuotiaista ylöspäin. Lisätietoja anttikivisto12@gmail.com tai 040 753 9621.

Seurakunnan ilmaiset kuoroharrastusmahdollisuudet: Variskuoro 55+ joka toinen viikko maanantaisin 11:30–12:30 seurakuntatalolla, kirkkokuoro 55+ torstaisin 14:30–16:00 seurakuntatalolla ja/tai kirkossa ja cantio-kuoro noin joka toinen viikko torstaisin 17:30–19:00 kirkossa. Lisätietoja p. 040 804 8823 tai katariina.vuorinen@evl.fi.

Lasten liikuntakerho Halkivahassa keskiviikkoisin klo 17.30 urheilukentällä/kylätalolla. Kerho on tarkoitettu kaikille kylän lapsille ja on maksuton. Lisätietoja p. 050 562 4763.

Eläkeläisille, palo- ja pelastushenkilökunnalle ja poliiseille ilmaiset Ryujinkan ry:n kuntopotkunyrkkeily maanantaisin klo 18.00–19.00 ja toiminnallinen treeni 19.00–20.00 (Nuutajärventie 1513, Tursa). Lisätietoja 0400 236 050.

Urjalan eläkkeensaajien boccia-vuoro (petanquen tapainen sisäpeli, kevyttä liikuntaa) torstaisin klo 14.30–16.00 liikuntahallilla. Lisätietoja 040 500 5645. Senioritansseja tanssitaan perjantaisin klo 15–17 yhtenäiskoulun auditoriossa. Lisätietoja 040 539 7610. Näihin ryhmiin saa tulla mukaan kuka vain. Eläkkeensaajien jäsenyyttä ei vaadita.

Ikäihmisten kohtaamispaikka Lähitori kokoontuu kerran viikossa perjantaisin klo 9–12 Urjalan päivätoiminnan tiloissa (Sairaalantie 9a). Lisätietoja 040 335 4290.

 

Liikkumalla voidaan saavuttaa merkittäviä terveyshyötyjä kaikissa ikäluokissa. Lähde siis sinäkin rohkeasti toimintoihin ja tapahtumiin mukaan!

Tässä linkki kunnan liikuntasivuille, joihin kannattaa tutustua.

www.urjala.fi/vapaa-aika-ja-kulttuuri/liikunta